Dahar je oblast v jihozápadní Tunisku, která zahrnuje pohoří a pouštní krajinu. Tato oblast je známá svou unikátní geografií, zahrnující suché stepní a pouštní krajiny, hory, oázy, a tradiční berberské vesnice. Dahar se nachází mezi městy Tozeur a Tataouine a je bohatý na historické a kulturní památky. Kromě přírodních krás je region známý svou tradicí výroby ručně tkaných koberců, podzemními obydlími (ksary), a také výjimečnou faunou a florou. V oblasti Dahar se nacházejí také archeologické lokality, včetně římských a berberských pozůstatků, a oblast je spojována s historií a kulturou místních obyvatel, zejména Berberů.
1.DEN: Kolem poledne odlet z Katowic na tuniský ostrov Djerba, transfer do hotelu, ubytování, informační schůzka a večeře.
2.DEN: Po snídani transfer autobusem z Djerby do vesnice Tamezret. Prohlídka vesnice s návštěvou místního muzea berberské kultury. Odtud pěší túra do města Matmata (5 hodin chůze).
První etapa "Velkého přechodu Daharu" je věnována životu na okraji pouště – unikátním systémům zadržování vody v krajině budovaným v místních horách od dob pozdní římské antiky, a podzemním obydlím v okolí města Matmata, známým z natáčení filmu Star Wars z roku 1979. Večeře a nocleh v hotelu „Les Berberes“ v Matmatě (případně alternativní hotel „Dar Ayed“ v Tamezretu).
3.DEN: Po snídani cesta autem z Matmaty do Toujane, na cestě návštěva ruin římského hradu u vesnice El Adbech. Výhled na staré pevnosti chránící průsmyk Toujan a rovinu Jeffara. Vesnice je známá ručně vyráběnými koberci ze srsti ovcí a velbloudů. Následuje přesun do vesnic Zmerten a Ksar Hallouf, částečně řešený pěší túrou (4,5–5 hodin chůze). Během cesty je možnost obdivovat aridní krajinu, malé vodopády, botanické zajímavosti a vrchol Kef Ennsoura (713 m). Večeře. Nocleh v tradičním podzemním ubytování na okraji malé oázy v Ksar Hallouf.
4.DEN: Po snídani pěší výlet do Zammouru (4 hodiny chůze). Návštěva berberských pevností (ksarů), středověkých citadel a skvostných výhledů. Přesun autobusem na ekologickou farmu „Domaine Oued El Khil“, kde strávíme noc. Večeře.
5.DEN: Po snídani návštěva „Jurského světa“ v Oued El Khil, poté pěší túra z Ksar Hadada do města Ghomrassen (5 hodin). Cesta plná historie, od stop dinosaurů po pravěké malby. Večeře a nocleh v kempu v oáze Insefri. Ubytování ve stanech bez sprch, k dispozici jednoduché hygienické zařízení.
6.DEN: Po snídani cesta autobusem do berberských vesnic Chenini a Guermessa, poté přejezd dunami Velkého východního Ergu ke Ksar Ghilane. Individuálně možnost projížďky na velbloudech a koupání v termálním jezeře. Večeře. Přenocování ve stanech v Camp Zmela. Stany mají sprchy.
7.DEN: Po snídani transfer zpět na ostrov Djerba, zastávka u Ksar Douiret nebo Muzea paměti Země v Tataouine. Večeře a nocleh v hotelu.
8.DEN: V ranních hodinách transfer na letiště a odlet do Katowic.
Celý okruh je doprovázen zkušeným česky hovořícím průvodcem, který oblast velmi dobře zná.
Leteckou přepravu Katowice - Djerba - Katowice včetně všech poplatků, transfery v místě pobytu a uvedený program, ubytování ve dvoulůžkových pokojích / stanech, stravování formou polopenze, služby zkušeného česky hovořícího průvodce, pojištění CK proti úpadku.
Komplexní cestovní pojištění a turistickou taxu. Projížďka na velbloudech / čtyřkolkách a plavání v termálním jezeře za poplatek na místě. Během cesty možnost zakoupení občerstvení a suvenýrů.
Do Tuniska lze cestovat s pasem platným ještě minimálně 6 měsíců po návratu.
Termín | Délka pobytu | Stravování | Typ pokoje | Místo odletu | Dospělá osoba | |
---|---|---|---|---|---|---|
20.2.2025 - 27.2.2025 | 7 | Polopenze | Pokoj / stan | Katowice | 20 990 Kč | REZERVOVAT |
Odysseus kdysi během svých pověstných cest uviděl neznámý ostrov. Protože se svými námořníky plul už velmi dlouho, potřeboval doplnit zásoby a rozhodl se přistát u jeho pobřeží. Vyslal skupinku mužů na průzkum a čekal na jejich zprávy, avšak nikdo se nevracel. Pln obav je proto šel hledat, a tu ke svému překvapení zjistil, že námořníci jsou v pořádku – jen se nechtěli vrátit. Místní obyvatelé byli totiž velmi pohostinní a nabídli jim jídlo, které nazývali „lotos“. To muže tak očarovalo, že už nechtěli plout dál. Nakonec je musel Odysseus spoutat a dostat zpět na loď násilím… Co bylo oním lahodným pokrmem? Jedna z teorií říká, že to byly datle, ale pravdu už asi nikdy nezjistíme. Avšak jméno místa, kde se námořníkům tak líbilo, je dobře známé: Djerba.
Dnes je ostrov velmi oblíbeným prázdninovým letoviskem pro turisti z celé Evropy. Písečné pláže s bílým pískem lemují celé severovýchodní pobřeží ostrova. Naleznete tu křišťálově čisté moře a věčně zářící slunce. Rodiny s dětmi jistě ocení i pozvolný vstup do moře a vzdálenost od letiště, která je zhruba 25 km. Zdejší hotely jsou zpravidla zasazeny do nádherných palmových zahrad a mohou nabídnout komfort všem věkovým kategoriím. V centru největšího města Houmt Souk je množství obchodů, restaurací a kaváren. Doporučujeme návštěvu restaurace Haroun, kterou najdete ve zdejším přístavu a kde můžete ochutnat pravé tuniské speciality.
Djerba vyzývá k procházkám v krajině, která se harmonicky snoubí s tradiční architekturou bílých a oblých staveb – staré studny, malé mešity ztracené v polích, velké zemědělské usedlosti nazývané menzel… Vydejte se do parku Djerba Explore, abyste se seznámili s životem na venkovském statku zrenovovaném podle původních plánů. Jistě se budete chtít podívat i na Krokodýlí farmu a vidět na vlastní oči krmení těchto zvířat. Naučíte se tam také lépe porozumět těmto pozoruhodným plazům. V Houmt-Souku se projděte po rybářském přístavu, navštivte tzv. fondouky (karavanseráje), kde se dříve ubytovávaly karavany, a krytý trh, kde se draží ryby. Nezapomeňte si zajet do vesnice Erriadh, abyste si prohlédli Ghribu, jednu z nejstarších synagog na světě, a živé muzeum street artu Djerbahood, což je udivující propojení tradiční architektury s uměním graffiti. Ve vesnici Guellala navštivte hrnčíře, kteří vyrábějí velké džbány napodobující starověké vázy, sestupte s nimi do podzemního naleziště hrnčířské hlíny a pokuste se sami točit nádoby na hrnčířském kruhu.
Leží v jižní části turistické zóny, 6 km od města Midoun. Jedná se o klidnou hotelovou oblast. Zdejší pláže jsou písečné s pozvolným vstupem do moře a lemované datlovými palmami.
Dlouhá písečná pláž ležící v severní části turistické zóny, podél které se nachází mnoho hotelů nejrůznějších kategorií. Vzdálenost od Midounu je 6 km a od Houmt Souku 12 km.
Široká pláž s bílým pískem ležící zhruba v polovině turistické zóny v bezprostřední blízkosti majáku a laguny.
Největší město na Djerbě ležící v severní části ostrova. V dávných římských dobách se na jeho místě rozkládalo město Gerba, podle nějž se posléze začalo říkat celému ostrovu. K významnějším historickým milníkům Houmt Souk patří krvavý rok 1560, kdy zde o moc bojovali Turci se Španěly a jejich spojenci z Neapole. Snahy Evropanů ale skončily ztrátou 27 galér a Osmanská říše si tak i nadále udržela vliv nad Středozemním mořem. Draguta, turecký velitel a pirát, poté přikázal popravit 6 tisíc zajatců. Z jejich lebek nechal vystavět přes 10 metrů vysokou pyramidu, ze které šel strach ještě do poloviny 19. století, než ji rozebrali a ostatky mrtvých uložili na hřbitov. Ve městě jsou dobré nákupní možnosti, pěkný přístav nebo mnoho restaurací s vynikající tuniskou kuchyní.
Ostrov Djerba je na jižní straně spojen s pevninou mostem dlouhým 7 kilometrů a širokým asi 10 metrů. Ten se datuje do římského starověku, nebo dokonce do punského období. Most byl následně ponořen mořem a poté přestavěn kolem roku 1551 během konfliktů mezi Dragutem a Španěly, než byl definitivně změněn do dnešní podoby během druhé světové války. Tato cesta však neslouží pouze pro převoz osob a nákladu, ale potrubím je přivedena na ostrov sladká voda, neboť tento zdroj na Djerbě chybí.
Oblast Douz, pokrytá tenkým bílým pláštěm jako zasněžená krajina, nabízí nejjednodušší přístup do pouště. Cesty lemují duny a půvabné trsy palem. Zde začíná Sahara, druhá největší poušť světa. Douz obývají Mrazigové, nomádští pastevci, kteří i dnes pravidelně opouštějí své stálé domovy, aby se vrátili k životu ve stanech. Rozlehlé palmové háje Kébili a Deggache kolem města Douz nabízejí lahodné zastíněné zastávky v lesích datlových palem. Nenechte si ujít výlet a pozorujte nekonečnou poušť z výšky velbloudího hřbetu.
Vypadá to jako měsíční krajina: holé kopce a zející krátery, kde se z dálky zdánlivě nevyskytuje život... Ve skutečnosti však tato místa obývají lidé z hor Matmata. Tito berberští lidé se usadili v podzemí, v místnostech vykopaných v měkké skále. Stará tradice, která nabízí útočiště svěžesti během letních veder. Kolem Matmaty jsou na svahu postaveny další berberské vesnice. Vesničané tam pěstují malé zahrádky díky stékající dešťové vodě. Jejich domovským přístavem je Gabès, oáza u moře.