Madeira je portugalský ostrov ležící v Atlantském oceánu 580 km západně od pobřeží Maroka a 980 km jihozápadně od Lisabonu. Je to ostrov kontrastů. Je známý svou pohádkovou přírodou, úchvatnými výhledy a vysokými horami. Zde se snoubí zážitky z přírody s městským životem, luxusními hotely, dobrými nákupy a nádhernými zahradami restaurací, kde se můžete usadit se sklenkou Ponchy - ostrovního národního nápoje z citrónu, medu a rumu.
Zdejší počasí je celoročně bez velkých teplotních výkyvů, Madeiru lze nazvat ostrovem věčného jara. Ostrov lze přirovnat k plovoucí venkovní zahradě v Atlantiku. Krajina střídá horské pasáže, hluboká údolí, bujný les, opuštěná vřesoviště a sady. Na Madeiře se nachází největší prales na světě, který byl vyhlášen světovým dědictvím.
Madeira má také vynikající podmínky pro outdoorové aktivity. Nejoblíbenějšími sporty na ostrově jsou cyklistika, trailový běh, surfování, horolezectví.
Pokud chcete vidět květenu Madeiry jako na dlani, rozhodně můžeme doporučit návštěvu botanické zahrady. Jardim Botanico se rozkládá na severovýchodě Funchalu, jak jinak než na prudkých svazích, takže je upravena do teras, z nichž je pěkný výhled na Funchal. Tato zahrada je největší na ostrově a byla otevřena v roce 1960.
Chcete-li poznat nejzajímavější místa ostrova, doporučujeme zvolit některý z námi nabízených fakultativních výletů, během kterých Vás bude doprovázet naše profesionální a česky hovořící průvodkyně.
Menší městečko ležící na svahu nad mořem, které je druhým největším letoviskem na Madeiře. Oblast je vhodná zejména pro milovníky klidu a přírody. Leží 12 km od hlavního města Funchal a 10 km od letiště. Většina zdejších ubytovacích kapacit nabízí nádherný výhled na oceán. Podél pobřeží se táhne promenáda.
Největší a hlavní město ostrova Madeira. Žije zde kolem 120 000 obyvatel, najdete tu vše, co od většího města očekáváte: obchody, restaurace, kavárny, bary. Ideální je pohybovat se tu pěšky, protože v úzkých strmých uličkách se tvoří obrovské dopravní zácpy. Na nábřeží Vás zaujme pevnost z 16. století, budovaná proti pirátům. Hlavní bránu dnes hlídají stráže, protože tu sídlí vojenští správci ostrova. Interiéry budovy nejsou přístupné veřejnosti. Na hlavní třídě Avenida Arriaga stojí socha objevitele ostrova Joao Goncalvese Zarca, který bývá označován jako "první kapitán". Na této hlavní třídě kvete množství květin.
Město ve východní části Madeiry postavené v blízkosti letiště, které je zároveň nejstarším obydleným místem na ostrově. Leží 17 km severovýchodně od hlavního města Funchalu a je významným rekreačním střediskem. Hlavními pamětihodnostmi města jsou pevnost Forte do Amparo, která chrání přístav, farní kostel z 15. století a kaple Săo Roque. Na zdejším pobřeží leží písečná pláž s pozvolným vstupem do moře a oblázková pláž. V centru se nachází náměstí Largo do Município s kostelem Igrea Matriz a mnoho dalších památek.
Malé lázeňské městečko ležící na severozápadním cípu Madeiry, 50 km od hlavního města Funchalu. Láká nejen na svoji atraktivní polohu s nádhernými výhledy na strmé svahy hor. Hlavní atrakcí v Porto Moniz jsou lázeňská koupaliště s mořskou vodou vybudovaná na pobřeží mezi přírodními lávovými bazény. Přímo v Porto Moniz najdete přírodní bazény na dvou místech. Prvním z nich je upravené koupaliště u hotelu Aqua Natura Madeira. Bazén má hloubku jak pro nejmenší děti, tak pro plavce. Rozměry koupaliště jsou zhruba 80 x 20 metrů a vstup do nich je upraven betonovými schody. Areál je otevřen celoročně. Ještě hezčí je areál skutečně přírodních bazénků u restaurace Chacalote, kde je koupání možné přímo mezi lávovými kameny. Jsou zde jen vybetonované zídky proti větším vlnám a chodníky pro snadný přístup do vody. Mezi oběma bazénky vede hezká přímořská promenáda s množstvím restaurací a barů.
Malé městečko Santana je umístěné v zemědělské oblasti s krásně svěže zelenou krajinou. Leží na mírně zvlněné náhorní plošině mezi horami a oceánem. Známé je zejména typickými madeirskými domky casas de colmo, kterých se zde zachovalo několik desítek. Domečky bývají budované ze dřevěných trámů se slaměnou střechou a jejich hlavní charakteristikou je tvar do písmene "A" a barevné dveře či okenice. Zajímavostí těchto pasteveckých domků je fakt, že neměly extra pevné základy a po spasení trávy dobytkem se daly jednoduše rozmontovat a přenést na jiné místo. Přímo v centru obce jsou tři tyto rekonstruované domky, v nichž si můžete zakoupit suvenýry. Po vesnici je jich ale roztroušeno na různých místech více.
Letovisko ležící na jihozápadním okraji Madeiry. Je oblíbené díky své jedinečné, uměle vytvořené, pláži s pískem dovozeným ze severní Afriky. Je ohraničená vlnolami a tak je vhodná i pro menší děti. Vzdálenost od Funchalu je 30 km.
Madeirská botanická zahrada se zahradní plochou přibližně 5 ha, spojuje velké množství a rozmanitost druhů rostlin (asi 3 000) pocházejících z ekologicky dobře odlišených oblastí zeměkoule. V celé zahradě jsou rostliny označeny vědeckým názvem, obecným názvem, čeledí a místem původu a zobrazeny v několika hlavních sbírkách. Ze svahu zahrady je pěkný výhled na město Funchal i Atlantský oceán. Můžete zde obdivovat krásnou flóru z celé Madeiry, z jižní Afriky a Brazílie, ale najdete tu i sbírku vycpaných zvířat. Hned pod botanickou zahradou je Park tropických ptáků s množstvím živých pestrobarevných papoušků, pávů a jiného ptactva. Poblíž je také Orchidejová zahrada. Nejkrásnější však jsou u Zahrady Blandyů. Jde o soukromý statek, známý především šlechtěním kamélií.
Strmý mořský útes ležící 9 km západně od Funchalu. Nejvyšší bod útesu je 580 m nad hladinou oceánu, což jej řadí na druhé místo v Evropě. Na nejvyšším místě útesu je turistická vyhlídka, odkud je na východě vidět městečko Câmara de Lobos a za ním Funchal. Padá takřka kolmo dolů do oceánu a neuvěřitelné pohledy se naskytnou jak z vrcholu útesu, tak od hladiny moře. Na vrcholu útesu je vybudována vyhlídka s proskleným dnem, která přesahuje přes hranu útesu a nabízí úžasné výhledy na okolní krajinu, město Funchal i na pobřeží. Nikde jinde v Evropě nenajdete výše položenou útesovou vyhlídku s prosklenou podlahou. Nezapomenutelné jsou odsud výhledy na zapadající slunce a později na hru světel nočního Funchalu v pozadí. Z obou stran útesu jezdí dolů dvě turistické kabinkové lanovky. Na velmi krátké vzdálenosti překonají převýšení kolem 400 metrů a dechberoucí pohledy se Vám naskytnou jak během jízdy, tak z malých oblázkových pláží ohraničených kolmými půlkilometrovými útesy.
Madeirský skanzen Santana na severovýchodě ostrova je skvělou příležitostí k seznámení se s místním venkovem a folklorem. Upravené zahrádky a chodníčky lemují typické chaloupky Casas de Colmos s doškovou střechou a omítkou v červených, modrých i bílých barvách. Skromná obydlí si turisté mohou prohlédnout i zevnitř.
Vesnička Camacha je proslulá ruční výrobou tradičního proutěného zboží, o němž se tu dozvíte spoustu zajímavých věcí. K vidění jsou samozřejmě i hotové výrobky.
Santa Cruz, větší město na jihovýchodě ostrova Madeira, bylo založeno v 15. století. Za zhlédnutí tu stojí mj. kostel Igreja Matriz de Santa Cruz, dostavěný roku 1533, dále městská radnice a budova městského soudu.