Zelený ostrov Samos se nachází ve východní části Egejského moře, v blízkosti pobřeží Turecka. Je to oáza relaxu, olivových hájů a taveren s výbornou řeckou kuchyní. Je to ostrov ideální pro strávení klidnější dovolené. Vyniká krásnými plážemi a nedotčenou přírodou. Chcete-li poznat dvě země během jedné dovolené, doporučujeme využít lodní výlet do tureckého města Kusadasi, kam se trajektem dostanete za pár minut.
Mezi vyhlášené pláže patří například Potokaki, Votsalakia, Kaladakia s jeskyní nebo Psili Ammos na jihu ostrova. Na severu jsou to pláže Kokkari, Lemonakia a Tsamadou. Své kouzlo má rovněž pláž Potami, která je poblíž letoviska Karlovasi, kde jsou i vodopády.
Jednou z nejzajímavějších památek je Eupalinův tunel, který byl postaven v 6. století př. n. l. za vlády tyrana Polykrata. Jedná se vlastně o akvadukt, který byl určen pro zásobování hlavního města vodou. Tunel byl ražen ze dvou stran hory a díky přesným matematickým výpočtům se obě cesty setkaly téměř uprostřed.
Přístav Pythagorion se nalézá nedaleko kanálu a je pojmenován podle matematika Pythagora. Nachází se tu archeologické muzeum a pozůstatky římského divadla. Poblíž města můžete navštívit Heraion – chrám bohyně Héry, který byl ve své době pravděpodobně jedním z největších na světě. Nad městem se tyčí hrad Lykourga Logotheta; postaven byl počátkem 19. století na obranu proti Turkům.
Vydejte se do Karlovassi, největšího města Samosu, které se nachází v severní části ostrova. Pokud chcete objevit něco nového, Karlovassi je to pravé, protože velké turistické toky si sem zatím nenašly cestu. Zde se setkává staré a nové, což dalo městu vlastní jedinečný charakter. Projděte se křivolakými uličkami a náměstími, dejte si dobrou sklenku vína v přístavu nebo se vydejte na expedici na vrchol vodopádu. V Karlovassi jsou všechny šance najít si vlastní pohodové místo.
Pokud chcete klidnou dovolenou a užít si pravou řeckou atmosféru, určitě byste měli cestovat do Kokkari - malého klenotu na severu Samosu, kde se podařilo zachovat pocit kouzelné rybářské vesnice, přestože se letovisko v posledních letech rozrostlo. Na ostrově není moc rušný noční život, ale v tomto letovisku se večer z téměř každé taverny ozývá živá hudba.
V Pythagorionu se život točí kolem místní přístavní promenády a krásných dnů na pláži. Městečko bylo postaveno na ruinách starověké zástavby a nalézá se na jihovýchodě ostrova. Naleznete zde mnoho taveren, kaváren, úzkých uliček s obchůdky i historii. Místo dostalo název podle slavného rodáka, matematika a filozofa Pythagora, který zde žil v 6. stolení př. n. l.
Letovisko ležící v blízkosti hlavního města na nejvýchodnějším pobřeží. Je obklopeno lesní zelení a omýváno tyrkysově zbarveným mořem. Díky své poloze na východě země poskytuje Kerveli příležitost zažít jeden z nejkrásnějších východů slunce v celém Řecku. Stejně tak měsíc tu za teplých letních nocí vytváří nezapomenutelné scenérie. Jedná se o klidné letovisko vhodné pro strávení odpočinkové dovolené.
Letovisko ležící nedaleko hlavního města ostrova Samos, ve vzdálenosti 8 km jižním směrem. Vyznačuje se zejména tři kilometry dlouhou pláží pokrytou bělostnými oblázky. Patří k nejhezčím plážím ostrova.
Potokaki je dlouhá oblázková pláž nacházející se 14 km západně od Vathy, hlavního města Samosu, a 3 km od Pythagoria. Místní tuto pláž milují kvůli jejímu pěknému prostředí a úžasně čisté vodě. Potokaki se v létě stává velmi populární a bylo oceněno Modrou vlajkou. Kromě čisté vody je pláž známá také díky organizovaným zařízením a vybavením pro vodní sporty.
Hlavní město ostrova Samos se nazývá Vathy nebo Samos town a nachází se v severovýchodní části ostrova kolem zálivu. Má asi 9000 obyvatel, z nichž většina se zabývá cestovním ruchem. Vathy je postaven amfiteátrně na svazích kopce s výhledem na město Samos, dvě osady jsou ve skutečnosti propojeny. Je to jedna z nejstarších vesnic na Samosu s některými starými benátskými a neoklasicistními budovami i moderními. Okouzlující krajina, kde se staví domy, vytváří atraktivní scenérii. Na druhou stranu, město Samos je živé místo, extrémně rozvinuté s mnoha zařízeními, hotely, bary a restauracemi. Je domovem mnoha neoklasicistních budov, které představují tradiční architekturu Samosu. Přístav Vathy je jedním ze tří hlavních přístavů ostrova. Kolem přístavu leží přímořské taverny a kavárny a úzké uličky se vinou do kopce mezi starými domy s barevnými zdmi a dobře udržovanými zahradami. Mezi památky Vathy patří kostel Agios Spyridon, Byzantské muzeum a výjimečné Archeologické muzeum.
Malá vesnice Marathokambos leží na svazích hory Kerkis, jihozápadně od Vathy. Je to okouzlující místo plné zeleně, úzkých uliček a bílých domů, které Vám připomínají kykladskou architekturu. Jeho 2500 obyvatel jsou převážně farmáři a námořníci. Písečná pláž Ormos Marathokambou se nachází nedaleko vesnice a přitahuje tisíce návštěvníků svými mělkými, průzračnými vodami.
Malebná horská vesnice, která stojí mezi olivovníky a borovicemi, 20 km jihozápadně od Vathy, v centrální části Samosu. Starou tradicí obce je výroba keramiky. Proto lze keramiku všeho druhu zakoupit v mnoha místních obchodech, které vyrobili místní řemeslníci z vesnice. Obrovská skála plná děr stojí na severozápadě obce a je jednou z hlavních zajímavých památek.
Bývalý antický chrám ležící v jižní části ostrova. Dodnes se zachovaly jeho ruiny, i tak je ale stále patrný obří půdorys, díky němuž se chrám stal tak slavným. Najdete zde také stále stojící polovinu jednoho ze sloupů. První zmínky o chrámu pocházejí z 8. stolení př. n. l. Památka je zapsána na seznamu UNESCO.